טיפול ממוקד ו- CBT

 

הטיפול הממוקד-  זהו טיפול פסיכולוגי קצר מועד, השואף להתמקד ככל האפשר, בבעיה, קושי, או מצוקה ספציפית של הפונה ולא באישיותו בכללותה וכן לא ברקע והנסיבות בעבר הרחוק שיתכן והובילו להתפתחותה. המטרה היא לזהות את המוקד המרכזי של בעיית הפונה בהווה –"כאן ועכשיו" ולתחום את הטיפול להתמקדות בבעיה זו והסימפטומים הנילוים, בלבד.

 

 - Cognitive Behavior Therapy - CBT  ״טיפול מחשבתי התנהגותי״ (טמ״ה) , כשמו כן הוא.

זהו טיפול פסיכולוגי, המכוון ליצירת שינוי בדפוסי חשיבתו והתנהגותו של המטופל, הגורמים לסימפטומים השונים, הן לשם הקלה ממשית בסימפטומים ובמצוקה ממנו הוא סובל והן לשם שינוי יסודי ומהותי בהתנהלותו וכישורי התמודדותו העתידיים, עם הקשיים השונים, הנקרים בחיי כולנו. 

 

רקע  :

במבוא לטיפולי ה-CBT , מרבים לצטט את אפיקטיטוס, מהמאה ה-2 לפני הספירה, שאמר כי –

 ״לא האירועים הם שקובעים את חיינו אלא, תפיסתנו אותם״. גם במקורותינו לא חסרים ציטוטים המחזקים גישה זו. כמו למשל - ״סוף מעשה במחשבה תחילה״ ו-״אחרי המעשים נמשכים הלבבות״ וכד'.

 

יש הסבורים שהפיזיולוג הנודע איוון פבלוב (חתן פרס נובל) הוא שתרם במחקריו וגילוייו על ה״התניה״, אצל בעלי חיים (כלבי פבלוב), בתחילת המאה הקודמת, להתפתחות הגישה הביהויוריסטית-התנהגותית-למידתית. תחילה באימון ואילוף בעלי חיים ומשם קצרה הדרך ליישומה והכללתה גם אצל בני האדם כ"טיפול התנהגותי" - BT.

בין השמות הבולטים בתחום, ניתן לציין את וולפי, סקינר, דולרד ומילר, א. לזרוס ורבים אחרים.

 

לימים, בשנות ה – 60 ודי במקביל, פרופ׳ אלברט אליס וגישתו הטיפולית שכונתה RET ופרופ׳ אהרון בק מפילדלפיה הובילו להתפתחות הגישה שכונתה ״טיפול קוגניטיבי״ - CT.

טיפול ה- CBT הוא למעשה שילוב בין ה"טיפול ההתנהגותי" - BT (שהתפתח במחצית המאה הקודמת, כ"אנטי-תיזה" לטיפול הפסיכואנליטי של פרויד וממשיכיו) וה"טיפול הקוגניטיבי" - CT שהחל להתפתח בשנות ה- 60 של המאה הקודמת.

התחרות הרעיונית, כמו גם הדמיון הרב בהנחות היסוד של 2 גישות מובילות אילו בשנות ה-70 וה-80 הוביל להאחדתן לגישה וטכניקה טיפולית משולבת הקרויה – CBT.

הערה אישית : זכיתי להתמחות, במסגרת לימודי הדוקטורט שלי, הן אצל פרופ' א.אליס והן אצל פרופ'

 א.לזרוס.

 

מאפיינים:

כטיפול ממוקד גם טיפול  ה- CBT שואף להיות ממוקד ומעוגן בעיקר בהווה - ״כאן ועכשיו״. היינו, להתמקד ככל האפשר, בסימפטומים של הפונה ולא בדינאמיקה של האישיות והתפתחותה המשוערת. הדגש הוא על זיהוי הגורמים המחשבתיים ו/או התנהגותיים אצל הפונה המתווכים בין האירוע (טריגר) לתגובה (סימפטום ). מודעות ושינוי משמעותי בדפוסי ההתנהגות והחשיבה השגויים יובילו לשינוי משמעותי ומספק באורחות חייו ומצוקתו של הפונה.

 

הטיפול משלב עקרונות וכלים קוגניטיביים (מחשבתיים) והתנהגותיים,  המושתתים על התיאוריות והידע המדעי-מחקרי, בתחומי הפסיכולוגיה של הלמידה, התפיסה וכד׳. 

התהליך הטיפולי מאופיין בהכוונה והדרכה ישירה מצד המטפל והוא כולל יעדים טיפוליים מוגדרים, משימות, שיטתיות, תרגולים ואפילו ״שיעורי בית״, המוטלים לעיתים קרובות על המטופל, ליישום ותרגול בין הפגישות הטיפוליות.

בשל פשטותו היחסית, טיפול ה- CBT נחקר באופן אינטנסיבי. והוא אכן זוכה לתיקוף וביסוס קליניים ומחקריים, כגישה טיפולית יעילה ביותר למגוון רחב ביותר של בעיות ומצוקות בתחום בריאות הנפש. כולל, הפרעות חרדה למיניהן, תגובות דיכאון, פוביות, פחדים, הרגלים והתמכרויות, כאבים ועוד. 

בנוסף, בהיות עקרונות היסוד של הטיפול ברורים, ממוקדים ו"הגיוניים", לא רק למטפלים כי אם גם למטופלים, הוא זוכה לפופולאריות גוברת והולכת.

 ה- אמ"ת  הטיפולית : בעבר, המודל של "הטיפול ההתנהגותי" הסתייע בראשי התיבות אמ"ת  ABC))

 א- אירוע, מ- מהלך ההתנהגות, ת –תגובה, על מנת להדגיש חשיבות ההבנה של.. וההשפעה הטיפולית על.. הגורם ההתנהגותי ((B "המתווך", בין האירוע (גירוי - A), המוביל וגורם ל- תגובה (סימפטום – (C.

כיום, ה-B (התנהגות- Behavior) הורחבה וכוללת את המחשבה – אמונה (B- belief  ) כגורם המזוהה המרכזי המשפיע על ההתפתחות האפשרית של הסימפטומים והמצוקות. ועל כן, מוקדש מאמץ טיפולי רב בסיוע למטופל בזיהוי הדפוסים השגויים של חשיבתו, הגורמים ומובילים להתפתחות הסימפטומים, הפרכתם באופן שיטתי, לוגי ואמפירי והמרתם בדפוסי חשיבה הגיוניים וחיוביים, המונעים את הסימפטומים.

טכניקות וכלים שכיחים, ב- CBT : ניטור (רישום) ולימוד הדפוס של הסימפטומים,

הקהיית רגישות שיטתית",  הפרכה והמרה של חשיבה שגויה, "עצירת מחשבות", שליטה על הגורמים המתחזקים את הסימפטומים, התנהגות אסרטיבית, הרפיה, דמיון מודרך, כלים היפנוטיים ועוד.

היפנוזה- ככלי טיפולי, כוללת גם ובעיקר השפעות ישירות של סוגסטיות (מסרים) על הסימפטומים השונים. היא יכולה ומשמשת להעצמת התהליכים הטיפוליים הן כשמדובר ב"טיפול דינמי" והן ובעיקר בטיפולי ה- CBT. פרטים נוספים ניתן לקרוא באתר, בפרק העוסק ב"היפנוזה"

 

הגישה הקוגניטיבית :

לקוגניציה – חשיבה, השפעה ישירה ומרכזית על תגובותינו (רגשית, התנהגותית, פיזית).

על ידי זיהוי ושינוי החשיבה הלא רציונאלית (שגויה), ניתן להשפיע ולבטל את תגובותיה (הסימפטומים).

אפיוני המחשבה הלא רציונאלית הינם : -מחשבה שאינה נכונה. - נושאת אופי של פקודה או ציווי. -מוליכה לתגובות רגשיות מוגזמות וחריגות. -מאופיינת בתובענות, דרשנות ו"מוכרחות" ומתבטאת. בעיקר ב-ביטויי "נוראות" – הגזמת תוצאות שליליות של דברים, דרישות בלתי מציאותיות –מהגורל, מאירועים, ואנשים ומנוסחת כ"חייב","מוכרח", "צריך" ( must ,ought ,should. ) וכד' , -עמדות שיפוטיות ערכיות לאנשים – לעצמו ולאחרים, ביטויי "צורך" – דרישות שרירותיות לאושר והישרדות.

איתגור קוגניטיבי של המחשבות הלא – רציונאליות נעשה בד"כ ע"י:

         זיהוי חוסר ההיגיון של המחשבה.

         בדיקה ומיקוד באמפיריות של המחשבה.

         התייחסות לכדאיות וההשלכות של עמדות תובעניות ומוחלטות.

 
נפתחה הרשמה לסדנאות טיפוליות >היפנוזה+CBT
נפתחה הרשמה ל - "סדנאות טיפוליות, בהיפנוזה ו-CBT"..
ל- " התמודדות עם מתח, ...
[לידיעה המלאה]
ייעוץ טלפוני ראשוני (ללא תשלום) 054-754-9898
[לידיעה המלאה]
 


 לקבלת ייעוץ טלפוני ראשוני (ללא תשלום),
התקשר/י לד"ר נעמן: 054-7549898

כל הזכויות שמורות לד"ר נעמן, אין לעשות שימוש בתכנים ובתמונות ללא אישור