היפנוזה והיפנוזה עצמית      


כללי :

היפנוזה היא כלי טיפולי המוכח, קלינית ומחקרית, כיעיל ביותר לטיפול במגוון בעיות פסיכולוגיות ורפואיות. ואמנם, ההיפנוזה שהינה תהליך טבעי ביסודה, מאופיינת בשילוב של הרפיה גופנית ונפשית עמוקה, יחד עם מיקוד גבוה במיוחד של הקשב.

במצב תודעתי וייחודי זה, החלק ה-תת-מודע של מוחנו, האחראי למגוון תחושותינו, רגשותינו והתנהגותנו, נגיש ומושפע יותר ממסרים חיוביים והשפעות (סוגסטיות) מיטיבות. כך גוברת השליטה של המתהפנט בתחושותיו, רגשותיו והתנהלותו, על פי צרכיו ורצונו. לכן, יש המגדירים היפנוזה כ"תקשורת עם ה-תת-מודע".

ביסודו של דבר, כל היפנוזה היא גם "היפנוזה עצמית" הניתנת ללימוד ויישום, על פי רצוננו ובחירתנו ומותנית במוטיבציה ושיתוף הפעולה של המתהפנט. לכן השאיפה היא, לרוב, שהפונה לטיפול היפנוטי ילמד ויתרגל, בהנחיית הגורם המקצועי אליו פנה לטיפול, כיצד להכניס עצמו ל"היפנוזה עצמית" ועל ידי כך לרכוש "כלי לחיים".

 

 

 

הפרכת מיתוסים :

בשל מיוחדות תופעת ההיפנוזה ובהשפעת סרטים הוליוודיים ומופעי במה (לפני חקיקת "חוק ההיפנוזה"), נוצרו לגביה מיתוסים ואמונות שגויות, למכביר.

בניגוד למיתוסים אילו וכל עוד ההיפנוזה נעשית, כמתחייב על פי "חוק ההיפנוזה", על ידי פסיכולוגים או רופאים שהתמחו בהיפנוזה וקיבלו רישיון של משרד הבריאות, יש להדגיש שהיפנוזה היא כלי טיפולי בטוח ביותר ו"ידידותי" להפליא, כל אחד יכול להתהפנט, אין ולא יכול להיות מצב של "היתקעות" ואי יכולת לצאת מההיפנוזה, אין אפשרות להשפיע על מהופנט לפעול בשום צורה, או להיזכר בדברים, בניגוד לרצונו ועוד. אדרבא, היפנוזה (כל היפנוזה) כרוכה ותלויה ב"היפנוזה עצמית" של המהופנט ולכן היא מגבירה ומחזקת את יכולת השליטה של המהופנט על תחושותיו, רגשותיו והתנהגותו. וזו בדיוק מטרת ההיפנוזה הטיפולית-קלינית !!

 

מאפיינים :

 בפועל, היפנוזה היא תופעה טבעית ביותר, המאופיינת ברגיעה עמוקה מיקוד גבוה של הקשב וסוגסטיביליות (שכניעות- הענות להשפעות ומסרים) מוגברת.

היא מתרחשת, בחיי כולנו, מידי יום, מספר פעמים ביום,  מבלי שאנו מזהים או קוראים לזה "היפנוזה".  יש המתארים אותה כמצב של "נים ולא נים", הרפיה עמוקה, "חלימה בהקיץ", בהייה, ריכוז מאד גבוה בפעילות או חוויה וכד'.

הדבר קורה למשל כשאנו שקועים בסרט, במשחק מסוים, בספר מרתק, במחשבה על נושא המעסיק אותנו ועוד דוגמאות למכביר. אנו כה שקועים  בגירוי המיוחד, המרתק תשומת ליבנו, עד שאנו נוטים שלא לשים לב לגירויים אחרים בסביבתנו. זוהי למעשה "היפנוזה קלה" או "מצב היפנודאלי" המספיקים, לרוב, כדי להשיג את מרבית המטרות הטיפוליות, בהן ניתן להסתייע בהיפנוזה.  

לכן, אף ניתן לקבוע שכל אחד ניתן להפנוט, אם כי ברמות עומק ומהירות, השונות מאדם לאדם. במובן מסוים אפשר להתייחס ליכולת להתהפנט ככישרון מולד ואילו היכולת להיפנוזה עצמית (כפי שיפורט בהמשך) למיומנות נרכשת,
הניתנת לשיפור והשבחה תמידיים.

האם כל אחד יכול להתהפנט ?

יש המעריכים כי 5-10% מהאוכלוסייה מאד סוגסטיביליים וניתנים להפנוט מהיר בעוד כ-10-15% מהאוכלוסייה מתקשים להיכנס להפנוט ועל כן מחייבים יותר השקעה ומאמץ טיפוליים וכל השאר נמצאים על הרצף שבין שני הקצוות.

 

היפנוזה – "חלון של הזדמנויות"

כיום, יש עדויות מחקריות המתבססות על בדיקות MRI של המוח ו- EEG של גלי המוח, התומכות בכך שהמצב ההיפנוטי הינו מצב מזוהה ומובחן נוירולוגית, בין גלי אלפא לגלי תטא, ברצף גלי המוח.

במצב ייחודי זה מוחנו ובעיקר זה המוגדר כ"תת-מודע", נתון וחשוף יותר לתקשורת והשפעת מסרים (סוגסטיות) חיוביים, הן מגורם מקצועי חיובי והן מעצמנו אנו, בתהליך של "היפנוזה עצמית".

 

שימושי ההיפנוזה

 

על פי האתר של "האג' הישראלית להיפנוזה", היא מהווה - כלי עזר טיפולי, במגוון רחב ביותר של בעיות, החל במחלות שסיבתן גופנית וכלה בהפרעות שמקורן בנפש:

מתח, חרדות, פוביות, אובססיות, שליטה בהרגלים, כעסים והתמכרויות, טראומות, כאבים, טיפולים רפואיים ושיניים,  דימוי גופני ועצמי, הכנה ללידה, מחלות גופניות, מחלות עור, בעיות גניקולוגיות,

ועוד ועוד ועוד..

 

להלן קישור לראיון עם ד"ר נעמן, בפורטל >וואלה! חדשות,

תחת הכותרת : היפנוזה: באמת לא מה שחשבתם -

http://news.walla.co.il/?w=/5016/1875996

 

 

היפנוזה עצמית- כלי לחיים

ביסודו של דבר, כל היפנוזה היא גם "היפנוזה עצמית". היא ניתנת ללימוד ויישום, על פי רצוננו ובחירתנו ומותנית במוטיבציה שלנו ותרגול חוזר ונשנה של טכניקה פשוטה, מענגת וידידותית ביותר, ללא שום תופעות לוואי ועם שכר עצום ורב בצידה.

לכן, השאיפה היא, לרוב, שהפונה לטיפול היפנוטי ילמד ויתרגל, בהנחיית הגורם המקצועי אליו פנה לטיפול, כיצד להכניס עצמו ל"היפנוזה עצמית" ועל ידי כך לרכוש "כלי לחיים". זהו כלי המאפשר לשפר משמעותית יכולת ההתמודדות האישית שלנו עם מרבית המצוקות והבעיות הרגשיות- נפשיות, השכיחות בחיינו, כמו גם, גמילה מהרגלים בעייתיים, עישון, הפרעות אכילה, התמכרויות, הפרעות שינה, קשב וריכוז ואף להקלה והפחתה של מחושים, כאבים פיזיים ותופעות פסיכוסומאטיות.

 

היפנוזה עצמית היא היכולת הטבעית שלנו להיכנס למצב תודעתי מיוחד, המאופיין ברגיעה עמוקה ומיקוד גבוה של הקשב. במצב זה מתאפשרת השפעה ישירה ומהירה על ה"תת- מודע" שלנו, תוך השגת שליטה עצמית טובה יותר על המחשבות, הרגשות, התחושות וההתנהגויות שלנו. זה מושג  בעזרת סוגסטיות (מסרים והצעות) שאנו נותנים לעצמנו, דמיוניות ו/או מילוליות, להשגת היעדים והשינויים בהם אנו חפצים.

כללית, ניתן לומר ש- הכניסה להיפנוזהכשרון מולד,  השימוש בהיפנוזה עצמית  - מיומנות נרכשת

 

 

 
נפתחה הרשמה לסדנאות טיפוליות >היפנוזה+CBT
נפתחה הרשמה ל - "סדנאות טיפוליות, בהיפנוזה ו-CBT"..
ל- " התמודדות עם מתח, ...
[לידיעה המלאה]
ייעוץ טלפוני ראשוני (ללא תשלום) 054-754-9898
[לידיעה המלאה]
 


 לקבלת ייעוץ טלפוני ראשוני (ללא תשלום),
התקשר/י לד"ר נעמן: 054-7549898

כל הזכויות שמורות לד"ר נעמן, אין לעשות שימוש בתכנים ובתמונות ללא אישור